Filistinli sporcular dağcılıktan vazgeçmediler

Filistinli dağcı Faris Abu Gosh, arkadaşını işgal altındaki Batı Şeria’daki kireçtaşı kayalıklara tırmanmaya teşvik ederken, Gazze’de yaşanan savaş bir anlığına aklından uçup gitti.

‘ÖNCEDEN DE KOLAY DEĞİLDİ ŞİMDİ DAHA ZORLAŞTI’

Savaşın patlak vermesinden bu yana kaya yüzeylerini ölçeklendirmek teselli kaynağı oldu, ancak o ve arkadaşları, yeni gelişen tırmanma toplulukları için zaten kolay olmayan bir yerde giderek artan zorluklarla da yüzleşmek zorunda kaldılar.

‘HIZLA ADAPTE OLDULAR’

Ancak, yeni İsrail kontrol noktaları etrafında dolambaçlı yollar bularak ya da çevredeki tepelerde yaşayan askerlerle ya da yerleşimcilerle karşı karşıya kalmanın artan risklerinden kaçınmanın yollarını bularak basitçe adapte oldular.

22 yaşındaki fizyoterapi öğrencisi Abu Gosh, “Son yedi yıldır tırmanmaya tamamen takıntılıydım ve tüm hayatımı bunun etrafında geliştirdim” dedi.HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Geçtiğimiz Cumartesi günü, bir düzine Filistinli ve İtalyan dağcı, Batı Şeria’nın kış yağmurlarıyla gür ve yeşile dönüşen nehir vadisi Wadi al Ghul’da hazırlıklara başladı.

Filistinli dağcılar, yakın zamanda açılan bu bölgenin doğal güzellikleri nedeniyle keyif aldıkları kadar, yasadışı İsrail yerleşim yerlerinden uzak konumunu da takdir ediyorlar.

‘YABANCILARLA BİRLİKTE DAHA GÜVENDEYİZ’

Abu Gosh, İsrail birlikleri bölgedeyken “Yabancılar bizimle tırmanmaya geldiğinde kendimizi daha güvende hissediyoruz” dedi. Sözlerine “Askerler genellikle beyaz insanları rahatsız etmez”ekledi.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x